تبلیغات
شهدای محله نکوآباد - شهید براتعلی نوری شهدای محله نکوآباد - شهید براتعلی نوری
 
شهدای محله نکوآباد
هیئت مکتب الشهدا محله نکوآباد
هیئت مکتب الشهدا محله نکوآباد

نام: براتعلی
شهرت: نوری
نام پدر: عبدالرحمن
تاریخ تولد: 1340

محل تولد: -
تاریخ شهادت: 1/2/86

علت شهادت: جانباز شیمیایی
محل دفن: گلزار شهدای نکوآباد


زندگی نامه شهید:


چندی‌است جان به حجم تنت جا نمی‌شود               هی سرفه می­كنی و نفست وا نمی‌شود

                           دكتر كه عكس‌های تو را دیده   بود،   گفت             این زخم كهنه است و مداوا  نمی‌شود

 طعنه  زد   به   دختر   تو،   همکلاسی  ‌ او                 این سرفه‌ها  برای  تو،   بابا  نمی‌شود

 من با  تو  سوختم  كه بدانم  چه  می‌كشی             « احساس سوختن به تماشا نمی‌شود»

به محله نكوآباد رفتیم تا شرح حال این شهید جانسوز را از زبان خانواده‌اش بشنویم و به قلم بگیریم. همسر او در حالی که مثل باران اشک می­ریخت، از درد و رنج او در مدت سال‌های بسیار سخن به زبان آورد که با چه زجر و مشقتی با آثار به‌جامانده شیمیایی در بدنش مبارزه و آنها را تحمل می­کرد. از او گفت که سرفه‌های جانفرسایش یک لحظه قطع نمی­شد و در پی هر سرفه آثار درد و رنج نیز بر صورتش هویدا می­شد. همسر شهیدش حکایت می­کرد که پاسدار اسلام بود و در جنگ تحمیلی، مأموریت‌های بسیاری را به انجام رساند و در اکثر عملیات‌ها شرکت داشت، و بالاخره از او گفت که چگونه پس از سال‌ها رنج و عذاب به دیدار معبود شتافت. 
شهید جانباز براتعلی نوری در سال 1340 در یكی از محله‌های شهر دیزیچه به نام نكوآباد دیده به جهان گشود. دوران تحصیلات این شهید بزرگوار مواجه با انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی (ره) بود. او هم همانند دیگر جوانان این مملکت در پیروزی انقلاب سهم بزرگی داشت و با شروع جنگ تحمیلی پا به جبهه جنگ گذاشت.
بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، استكبار جهانی كه از پیروزی ملت ایران سخت برآشفته شده بود، صدام را به جنگ با مردم ایران تشویق و تجهیز كرد. با حمله صدام به مرزهای كشور عزیزمان، جنگ بین ایران و عراق شروع شد و جوانان غیرتمند ایران گروه گروه از هر شهر و دیاری به جبهه رفتند تا داغ تصرف میهن اسلامیِ‌مان را به دل دشمنان این مرز وبوم بگذارند. براتعلی نوری كه در اوج جوانی بود نیز درس و مدرسه را رها كرد تا به فوج عظیم مدافعان اسلام بپیوندد. او از سال 1359 تا 1361 در لباس مقدس بسیج مدافع راستین و خستگی‌‌ناپذیر كشور اسلامی بود و در سال 1361 به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران درآمد. از آن به بعد بود كه شهید نوری در لباس مقدس سپاه پاسداران حضوری دایم در جبهه‌های حق علیه باطل داشت. او ابتدا به لشکر نجف اشرف رفت و درآن لشکر با مسئولیت‌هایی كه به عهده گرفته بود، در خط مقدم جبهه به قلب دشمن یورش می‌برد. شجاعت غیورمردان لشکر نجف اشرف، لرزه بر اندام دشمن می‌انداخت و براتعلی نوری یكی از دلیرمردان این لشکر بود كه در عملیات‌های مختلف بارها به قلب دشمن بعثی حمله‌ور شده بود. او از خود رشادت‌های بی نظیری بروز داد. 
عملیات كربلای 5 عملیات بزرگی بود كه تحت فرماندهی قرارگاه خاتم‌الانبیاء و چهار قرارگاه تحت كنترل آن، یعنی قرارگاه قدس، كربلا و نجف اشرف با به‌كارگیری ده لشکر از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و پشتیبانی نیروی زمینی و هوایی و هوانیروز ارتش جمهوری اسلامی انجام شد. شهید براتعلی نوری در منطقه شلمچه نیز ازجان‌گذشتگی بسیار از خود نشان داد. دشمن كه در هر عملیاتی شكست می‌خورد، با كمال نامردی و به دور از انسانیت و وحشیانه به شلیك بمب‌های شیمیایی متوسل ‌شد. این بار نیز تاب شكست سنگین را نیاورد و ناجوانمردانه این منطقه را با بمب‌های شیمایی مورد حمله قرار داد که براتعلی نیز مسموم می‌گردد.
شهید براتعلی نوری به‌راستی قهرمانی بی‌نظیر بود و تمام  تاول‌های ریه‌اش را به هیچ گرفت و سرفه‌های كشنده نتوانستند او را به این راحتی از پای درآورند. او شجاع‌تر از این بود كه به این زودی‌ها تسلیم زخم‌های درونش شود. هرچند زخم شهادت دوستان همرزمش دل او را چاك كرده بود، اما قدرت ایمان هنوز او را سرپا نگاه داشته بود. او باز هم به جبهه می‌رفت و به كارش در جبهه ادامه می‌داد. در سال 1367 جنگ به پایان رسید و او ده سال با سرفه‌های كشنده‌ زندگی کرد و در ادامة خدمت، به پادگان شهید غازی اصفهان رفت و در آن پادگان به خدمت خود ادامه داد. او هر لحظه با درد دست و پنجه نرم می‌كرد. زخم‌های ریه­اش هر روز عفونی‌تر می‌شدند. در سال 1372 دیگر نتوانست در محل خدمت خود حاضر شود؛ چون ریه‌اش به‌کلی از كار افتاده بود و از دست پزشكان هم کاری برنمی­آمد. بارها ریه‌اش را جراحی كردند، ولی زخم‌ها دست‌بردار نبودند تا آنكه دیگر توان مقاومت را از او گرفتند و سرانجام در 86/2/1 در آسمانی كه آرزویش را داشت، پرواز کرد.

گزیده ای از وصیت‌نامه شهید :

پس به نام او كه همه از اوییم و بازگشتمان به سوی اوست؛ اویی كه همه چیز در یَد قدرت اوست؛ اویی كه همه گردش كُرات به اراده اوست. در این روزها كه اسلام از هر سو مورد هجوم و تجاوز دشمنان قرار گرفته است، وظیفة شرعی همة مسلمانان آزاد اندیش است كه برای دفاع از مرزهای اسلام، خود را مهیّا كنند. آمریكا و همپیمانانش بدانند كه ملت ما یك‌بار آنان را در جنگ با عراق رسوا نمود و به جهان ثابت كرد كه برای دفاع از دین و میهن لحظه‌ای غفلت نخواهند نمود؛ حتی به قیمت جانشان. زندگی زمانی زیباست كه انسان‌ها در راه معبودشان عاشقانه كوله بار سفر بربندند و در راه دفاع، هجرت کنند و به جهاد بپیوندد و در رزمگاه حق و باطل حاضر و ناظر باشند و جان‌ها فدا كنند و شهادت‌ها پذیرند و پیروزی حق را آشكار سازند. عاملی كه جهان را به سوی فساد و تباهی سوق می‌دهد، اخلاق فاسد شیطانی و هرزه‌گری‌است. چیزی كه روح اسلام را احیا می‌كند و دنیا را سراسر نور و محبت و پاكدامنی می‌كند، اخلاق فاضله انسانی و الهی است.
سپاهیان اسلام فریادگران توحیدند و پیكارگران راه خدا. حضور دایمی خود را در صحنه سیاست و مبارزه با جهانخواران و مزدورانشان چه در داخل و چه در خارج حفظ نموده و هرگز حتی برای لحظه‌ای دشمنان خدا و محمد (ص) و آل محمد را مهلت و فرصت حیات و زندگی ندهند.

بیا  مادر حلالم كن كه عزم  ترك  جان دارم              به  دیدار  دل‌افروزی  عروج  آسمان دارم

به  گلگشت  بهاران  لالة  خونین  اگر  دیدی              اگر  برگ  گل یاسی  در آن گلزار بوییدی

اگر طفل شهیدی را ز جان دل   تو  بوسیدی              اگر  یك دامن لاله ز صحرا و دمن  چیدی

مكن شیوَن كه من در راه جانان می‌سپارم سر              همی ترسم  نیابم جان مادر، فرصتی دیگر

   كنون  جان  من  و  دیدار  طاقت‌سوز  پیغمبر              روانم  باده  می‌خواهد  ز دست ساقی كوثر

حلالم  كن   كه  مقصد   بارگاه  كبریا  باشــد                به‌سر  عشق شهادت  در طریق  آشنا  باشد


نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات ()
یکشنبه 22 بهمن 1396 09:12
پست بسیار زیبا من فقط بر وبلاگ شما تکان دادم و می خواستم بگویم که من واقعا از مرور وبلاگ های خود لذت بردم.
در هر صورت من به فید شما و من مشترک خواهد شد
امیدوارم دوباره به زودی بنویسید
سه شنبه 17 بهمن 1396 04:55
این در واقع یک بخش بزرگ و مفیدی از اطلاعات است. من خوشحالم که این اطلاعات مفید را با ما به اشتراک گذاشتهاید.
لطفا ما را به روز نگه دارید مثل این. با تشکر از شما برای به اشتراک گذاری.
پنجشنبه 2 اردیبهشت 1395 07:27
شیر مرد
روزت مبارک
محمد کریمیان(شکرالله)سلام ممنون از اینکه به یاد شهدا هستید اجرتون با شهدا
دوشنبه 28 اردیبهشت 1394 15:55
باسلام کسانی که ازاین شهیدبزرگوارآثاری اعم از.فیلم.صوت.خاطره.عکس ازبدوتولدتاشهادت و...دراختیاردارندمارادرادامه راه شهداءیاری نمایید.محل جمع آوری آثاراصفهان/خیابان مصلی(آب250)درب اصلی مسجدمصلی سنگرفرهنگی عاشقان راه شهداءوشماره تماس 09381355994 درضمن آثارشماپس ازتکثیراصل آن به شماتحویل داده می شود.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :